» News

Nassau County High School Boys Tennis Championships

On Saturday, May 17th, Nassau County crowned a new champion in singles while re-crowning it's champions in doubles.  Ben Rosen of Port Washington High school won the boys tournament with a straight set victory over Plainview's Yuval Solomon.  In doubles - the team of Jonathan Paris and Conor Mullins of Cold Spring Harbor defended their title by defeating Dylan Granat & Henry Tell  of Syosset in a 3 sets.  These 6 players will be joined by the 3rd place tournament finishers Dylan Appell of Locust Valley and the doubles team of Andrew Bentz and Nasser Ghaffar of Massapequa in representing Nassau County at the NYS High School Championships beginning on Thursday, May 29th at the USTA National Tennis Center.



Ben Rosen (Port Washinton), Dylan Appel (Locust Valley), and Yuval Solomon (Plainview)


Nasser Ghaffar & Andrew Bentz (Massapequa), Dylan Granat & Henry Tell (Syosset), Conor Mullins & Jonathan Paris (Cold Spring Harbor


 
Following are the draw sheets for the tournament.

 

NASSAU COUNTY HIGH SCHOOL CHAMPIONSHIPS
Oceanside High School
Singles draw May 11 & May 17, 2014
           
1 Appel - Locust Valley   Quarter-Finals Semi-Finals Finals
    Appel All-County All-NYS  
2 Remer - Hewlett 10-8      
      Appel    
3 Delman - Great Neck North   10-1    
    Delman      
4 Kober - Wantagh 10-6      
        Appel  
5 Thotkura - Hicksville     7-5, 2-6, 6-3  
    Zimmerman      
6 Zimmerman - VSS 10-6      
      Levitin    
7 Levitin - Manhasset   10-2    
    Levitin      
8 Halstrom - Bellmore 10-5      
          Solomon
9 Brebenel - North Shore       6-2, 6-0
    Morris      
10 Morris - Sewanhaka/Carey 11-9      
      Morris    
11 Lizaso - Glen Cove   10-2    
    Sawhrey      
12 Sawhrey - Herricks 10-3      
        Solomon  
13 Jean-Baptiste - Uniondale     6-4, 6-7 (4), 6-2  
    LeGoupil-Maier      
14 LeGoupil-Maier - Oceanside 10-1      
      Solomon    
15 Princer - Roslyn   10-1    
    Solomon      
16 Solomon - Plainview 10-0   Ben Rosen  
        Port Washington Rosen
17 Mullins - Cold Spring Harbor     Nassau County 6-1, 6-1
    Mullins   Singles Champion  
18 Susser - Jericho (walk-over)      
      Mullins    
19 Reinharz - South Side   10-5    
    Reinharz      
20 DaCosta - Massapequa 10-3      
        Bennett  
21 Bennett - Valley Stream C.     6-4, 3-6, 7-5  
    Bennett   (Bennett withdraws)  
22 Chow - Glen Cove 10-6      
      Bennett    
23 Sandler - Lynbrook   10-5 Morris  
    Sandler   (awarded vacated line)  
24 Berman - Jericho 10-5      
          Rosen
25 Rosen - Port Washington       6-0, 6-1
    Rosen      
26 Gabayan - West Hempstead 10-0      
      Rosen    
27 Cohen - Oceanside   10-1    
    Cohen      
28 Chang - Plainedge 10-4      
        Rosen  
29 Ammendola - Farmingdale     6-2, 6-1  
    Ammendola     3rd/4th Place
30 Cariaso - New Hyde Park 10-0     Appel
      Shleimovich   def.
31 Mattia - Farmingdale   10-0   Morris
    Shleimovich     6-1, 6-3
32 Shleimovich - Syosset 10-0  

 

 

 

 

NASSAU COUNTY HIGH SCHOOL CHAMPIONSHIPS
Oceanside High School
Doubles - top half of draw May 11 - May 17, 2014
           
1 Tell & Granat - Syosset     Quarter-Finals Semi-Finals
    Tell & Granat   All-County All-NYS
2 Bye        
      Tell & Granat    
3 Gillman & Kolkhorst - North Shore   10-1    
    Gillman & Kolkhorst      
4 Barry & Simms - Long Beach 11-10 (8)      
        Tell & Granat  
5 Nossen & Bauman - Bellmore     10-1  
    Clare & Gaufman      
6 Clare & Gaufman - Mepham 10-6      
      Clare & Gaufman    
7 Singh & Viswanathan - Herricks   10-1    
    Singh & Viswanathan      
8 Bye        
          Tell & Granat
9 Bye       6-3, 6-4
    Rawal & Ramakrishnan      
10 Rawal & Ramakrishnan - Herricks        
      Rawal & Ramakrishnan    
11 Carrion & Henry - Baldwin   10-2    
    Zedzian & Birch      
12 Zedzian & Birch - VSC 10-3      
        Stamatos & Arena  
13 Spencer & Lemus - Uniondale     10-3  
    Qaiser & Anglim      
14 Qaiser & Anglim - East Meadow 10-3      
      Stamatos & Arena    
15 Bye   10-3    
    Stamatos & Arena   Finals  
16 Stamatos & Arena - CSH     Paris & Mullins  
        def. Tell & Granat
17 Bentz & Ghaffar - Massapequa     Tell & Granat 6-4, 6-3
    Bentz & Ghaffar   6-0, 3-6, 6-3  
18 Bye        
      Bentz & Ghaffar    
19 Sandoval & Spector - Friends Acad.   10-8    
    Sandoval & Spector      
20 Garg & Heym - Bethpage 10-2      
        Bentz & Ghaffar  
21 Jenco & Caradonna - Plainedge     10-1  
    Chelius & Tiss      
22 Chelius & Tiss - South Side 10-1      
      Horn & Moehringer    
23 Horn & Moehringer - Calhoun   11-9    
    Horn & Moehringer      
24 Bye        
          Bentz & Ghaffar
25 Holweger & Yu - Manhasset       6-0, 6-2
    Holweger & Yu      
26 Rahmani & Kasfi - GNN 10-7      
      Holweger & Yu    
27 Kramer & Aliotta - South Side   10-4    
    Vaid & Binder      
28 Vaid & Binler - Friends Acad. 10-6      
        Liebman & Lindeman  
29 Muralidharan & Lensky - Farmingdale     11-9 Jonathan Paris &
    Nissenson & Zuckerman     Connor Mullins -
30 Nissenson & Zuckerman - Hewlett 10-1     Cold Spring Harbor
      Liebman & Lindeman   Nassau County
31 Bye   10-7   Doubles Champions
    Liebman & Lindeman      
32 Liebman & Lindeman - Roslyn        
NASSAU COUNTY HIGH SCHOOL CHAMPIONSHIPS
Oceanside High School
Doubles - bottom half of draw May 11 - May 17, 2014
           
33 Doshi & Grossman - Port Washington     Quarter-Finals Semi-Finals
    Doshi & Grossman   All-County All-NYS
34 Bye        
      Doshi & Grossman    
35 Kejriwal & Stein - Hewlett   10-2    
    Kejriwal & Stein      
36 Tarantino & Devlin - Plainedge 10-0      
        Doshi & Grossman  
37 Strongin & Base - Manhasset     10-3  
    Strongin & Base      
38 Cecere & Yardeni - Oceanside 10-2      
      Cunningham & Granville    
39 Kowalsky & Mehrotra - Oyster Bay   10-2    
    Cunningham & Granvile      
40 Cunningham & Granville - Garden City 10-3      
          Gavigan & Nacca
41 Fu & Song - Roslyn       4-6, 7-5, 6-3
    Fu & Song      
42 Bye        
      Mastbaum & Johnston    
43 Mastbaum & Johnston - Port Washington   10-6    
    Mastbaum & Johnston      
44 Binder & Richman - Bellmore 10-0      
        Gavigan & Nacca  
45 Sodhi & Burrell - Glen Cove     11-10 (4)  
    Raj & Lowitt      
46 Raj & Lowitt - Syosset 10-2      
      Gavigan & Nacca    
47 Bye   10-4    
    Gavigan & Nacca      
48 Gavigan & Nacca - Garden City        
          Paris & Mullins
49 Ishikawa & Ash - Syosset       6-1, 6-1
    Ishikawa & Ash      
50 Bye       Seeds:
      Ishikawa & Ash   1) Paris & Mullins - CSH
51 Wu & Block - Jericho   10-5   2) Tell & Granat - Syosset
    Ravens & Tiff     3) Liebman & Lindeman - Roslyn
52 Ravens & Tiff - Calhoun 11-9     4) Doshi & Grossman - Port W.
        Friedman & Muran  
53 Pion & Gans - Roslyn     10-7  
    Friedman & Muran      
54 Friedman & Muran - Friends Academy 10-5      
      Friedman & Muran    
55 Johnson & Zuckerman - Baldwin   10-2    
    Johnson & Zuckerman      
56 Bye        
          Paris & Mullins
57 Bye       6-1, 6-2
    Mintz & Tanneer      
58 Mintz & Tanner - Wantagh        
      Imperial & Siozios    
59 Kafka & Wiss - Massapequa   10-1    
    Imperial & Siozios      
60 Imperial & Siozios - NHP 10-1      
        Paris & Mullins  
61 Sclar & Simonetti - MacArthur     10-7  
    Kamalhar & Zink     3rd/4th Place
62 Kamalhar & Zink - Mepham 10-7     Bentz & Ghaffar
      Paris & Mullins   def.
63 Bye   10-0   Gavigan & Nacca
    Paris & Mullins     3-6, 7-5, 6-4
64 Paris & Mullins - Cold Spring Harbor        

 

 

 

Back

 
 

 
 
 
 
 
Close